A-LAMBERT.CZ

The Unofficial Adam Lambert CZECH-SLOVAK fansite

TRESPASSING

TRESPASSING

Status: 3.SINGL Vydáno: 16.10.12 Napsali: Adam Lambert a Pharrell Williams Produkovali: Pharrell Williams Doba trvání: 3:29

Lyrics video:

 
ORIGINAL (EN) Well I was walkin for some time when I came across this sign sayin' “who are you and where are you from?” We don’t like when visitors come.“No Trespassing” that’s what it said at least that’s what I could read. No trespassers? Yeah, my ass! Wait till ya get a load of me!One day I was trippin and that’s when I could see that the ether I had tapped into could be reality It was great, that’s when I climbed that optimistic vine* Once I hit that mountain peak I began to lose my mindI don’t need no sympathy. I won’t cry and whine. Life’s my light and liberty and I’ll shine when I wanna shine.Make their faces crack there’s no turnin' back. Let’s GO!Well I was walkin for some time when I came across this sign sayin' “who are you and where are you from?” We don’t like when visitors come.“No Trespassing” that’s what it said at least that’s what I could read. No trespassers? Yeah, my ass! Wait till ya get a load of me! I ain’t got BS in my bag that’s the one thing you can believe my heart is gold, my body is glass come on baby, can’t you see? I don't need no GPS to show me where to go But I can turn into the North Pole and show you what is cold I don’t need no sympathy. I won’t cry and whine. Life’s my light and liberty and I’ll shine when I wanna shine. Make their faces crack there’s no turnin' back. Let’s GO! Well I was walkin for some time when I came across this sign sayin' “who are you and where are you from?” We don’t like when visitors come. “No Trespassing” that’s what it said at least that’s what I could read. No trespassers? Yeah, my ass! Wait till ya get a load of me! Wait til ya get a load of me! I said wait til ya get a load of me I ain't stayin' at home I got places to roll I ain't stayin' at home, no I don’t need no sympathy. I won’t cry and whine. Life’s my light and liberty and I’ll shine when I wanna shine. Let’s GO! Well I was walkin' for some time when I came across this sign sayin' “who are you and where are you from?” We don’t like when visitors come. “No Trespassing” that’s what it said at least that’s what I could read. No trespassers? Yeah, my ass! Wait till ya get a load of me!
PŘEKLAD (CZ) - překlad @DrakulkaCZ Nějaký čas jsem se procházel, když jsem narazil na značku říkající: "Kdo jsi a odkud jsi? Nemáme rádi návštěvy.""Nevstupovat" na ní stálo, aspoň tak jsem to četl. Nevstupovat? Jo, to tak! Počkej, až mě víc poznáš!Jednou jsem si ulítnul a tehdy jsem uviděl, že ten éter, z něhož čerpám, může být skutečností. Bylo to super, když jsem zdolával to optimistický stéblo* Když jsem dosáhl vrcholu začal jsem ztrácet hlavu.Nepotřebuju soucit. Nebudu plakat a kňourat. Život je mé světlo a svoboda a já zazářím až budu chtítPřinutit je puknout zlostí, neohlížet se zpět. Tak jdem!Nějaký čas jsem se procházel, když jsem narazil na značku říkající: "Kdo jsi a odkud jsi? Nemáme rádi návštěvy.""Nevstupovat" na ní stálo, aspoň tak jsem to četl. Nevstupovat? Jo, to tak! Počkej, až mě víc poznáš! Nejsem žádné svinstvo, tomu můžeš věřit, moje srdce je zlaté, moje tělo je sklo, no taky baby, ty to nevidíš? Nepotřebuju GPS, abych věděl kam jít. Ale můžu to stočit na Severní pól, a ukázat ti, co to je zima. Nepotřebuju soucit. Nebudu plakat a kňourat. Život je mé světlo a svoboda a já zazářím až budu chtít Přinutit je puknout zlostí, neohlížet se zpět. Tak jdem! Nějaký čas jsem se procházel, když jsem narazil na značku říkající: "Kdo jsi a odkud jsi? Nemáme rádi návštěvy." "Nevstupovat" na ní stálo, aspoň tak jsem to četl. Nevstupovat? Jo, to tak! Počkej, až mě víc poznáš! Počkej, až mě víc poznáš! Řekl jsem, počkej, až mě víc poznáš! Nezůstanu doma, mám místa kam chci jít, nezůstanu doma, ne! Nepotřebuju soucit. Nebudu plakat a kňourat. Život je mé světlo a svoboda a já zazářím až budu chtít Tak jdem! Nějaký čas jsem se procházel, když jsem narazil na značku říkající: "Kdo jsi a odkud jsi? Nemáme rádi návštěvy." "Nevstupovat" na ní stálo, aspoň tak jsem to četl. Nevstupovat? Jo, to tak! Počkej, až mě víc poznáš!